Haber

Çin Ticaret Bakanlığı: ABD Silah Tüccarlarına Yönelik Yaptırımlar Usule İlişkin

PEKİN, 17 Şubat (Xinhua) — Çin Ticaret Bakanlığı Cuma günü yaptığı açıklamada, Tayvan bölgesine silah satan iki ABD şirketini güvenilmeyen kuruluşlar listesine eklemenin ve bu sorunu çözmek için harekete geçmenin normal yasa uygulama prosedürü olduğunu söyledi.

Bakanlık sözcüsü yaptığı açıklamada, Çin’in güçlü muhalefetine rağmen Lockheed Martin Corporation ve Raytheon Missiles & Defence şirketlerinin son yıllarda Tayvan’a defalarca silah satarak Çin’in ulusal güvenliğine, egemenliğine ve toprak bütünlüğüne önemli zararlar verdiğini söyledi.

Sözcü, Çin’in bu hamlesinin güvenilmeyen örgütler listesine ilişkin yönetmeliğin 2. maddesi ile Dış Ticaret Kanunu, Milli Güvenlik Kanunu ve ilgili diğer kanunlara uygun olduğunu vurguladı.

Bakanlık Perşembe günü iki şirketi listeye alma kararını duyurdu.

Tayvan meselesinin Çin’in iç sorunu olduğunu ve Çin’in temel çıkarlarıyla ilgili olduğunu belirten sözcü, hiçbir dış müdahaleye müsamaha gösterilmeyeceği uyarısında bulundu. Sözcü, tek Çin ilkesinin uluslararası ilişkileri düzenleyen ve uluslararası toplumda üzerinde anlaşmaya varılan evrensel olarak kabul edilen temel bir norm olduğunu hatırlattı.

Sözcü, iki şirketin Tayvan’a füze, savaş uçağı ve diğer baskın silahları satışının Çin’in ulusal güvenliğini, egemenliğini ve toprak bütünlüğünü ciddi şekilde tehlikeye attığını ve tek Çin ilkesini ve Çin ile ABD arasındaki üç ortak deklarasyonu ciddi şekilde ihlal ettiğini söyledi. . , Tayvan Boğazı’nda barış ve istikrarı önemli ölçüde tehlikeye attığından da bahsetmiştir.

Sözcü, yasa uyarınca bu şirketlerin sorumlu tutulduğunu ve bunun Çin’in egemenliğini, güvenliğini ve kalkınma çıkarlarını ciddi şekilde tehlikeye attığını söyledi.

Sözcü, güvenilmeyen kuruluşlar listesinin getirilmesinin Çin’in yabancı yatırıma karşı tutumunda bir değişiklik olduğu anlamına gelip gelmediği sorulduğunda, yabancı sermayeli işletmelerin endişelenmesine gerek olmadığını söyledi.

Sözcü, sağlam olmayan kuruluşlar listesine ilişkin düzenlemenin kapsamının kesinlikle sınırlı olduğunu, Çin maddelerini ihlal eden çok az sayıda yabancı kuruluşu hedeflediğini ve keyfi olarak genişletilmeyeceğini kaydetti.

Sözcü, Çin hükümetinin yüksek bir açıklık standardını desteklemeye, çok taraflı ticaret sistemini sürdürmeye ve piyasadaki çeşitli şirketlerin yasal hak ve çıkarlarını korumaya kararlı olduğunu vurguladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu