Haber

Depremden kurtulan vatandaş: Dışarı çıkmaya çalıştık bizi duvardan duvara fırlattı

Adıyaman’daki depremzedelerin Aydın’a tahliyesi başladı. 120 kişi arasından birinci olan Mehmet Sarmaz (48), “Büyük bir afet yaşadık, inanılmaz bir şeydi. Çıkmaya çalıştık ama bizi duvardan duvara fırlattı. Çok şiddetli bir deprem oldu. , kapıyı bulamadık.”

Kahramanmaraş Pazarcık merkezli 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki depremlerde afeti yaşayan 10 ilden biri olan Adıyaman’da, hayatta kalan ancak kalacak yeri olmayan depremzedelerin Aydın’a tahliyesi başladı. Çarşamba günü Aydın ile eşleştirilen Adıyaman’a 6 otobüs sefer yaptı. Aydın Valiliği koordinasyonunda İl Kültür ve Turizm Müdürü Umut Tuncer idaresinde yola çıkan otobüslerden 3’ü dün akşam saat 21.00 sıralarında 120 depremzede ile Adıyaman’dan yola çıktı. Yaklaşık 22,5 saatlik uzun bir yolculuğun ardından depremzedeler bugün akşam saatlerinde Aydın’a ulaştı. Otobüsten inen vatandaşlar, kendilerini karşılayan yakınlarını görünce gözyaşlarına hakim olamadı. Diğer vatandaşlar da birbirlerine sarılarak ayrılan vatandaşları teselli etti. Atatürk Spor Salondaki toplanma merkezine gelen depremzedeler, kayıt işlemlerinin ardından kamu kurumlarının kendilerine ayrılan misafirhane ve misafirhanelerine yerleştirildi. 3 bin kişinin tahsis edildiği depremzedelerin tahliyesine yarın ve diğer günlerde de devam edilecek.

İl Kültür ve Turizm Müdürü Umut Tuncer, “Devletimizin oluşturduğu tahliye planında Aydın, Adıyaman ile eşleştirildi. Aydın Valiliği öncülüğünde ilk konvoyu almak için Adıyaman’a gittim. Durumu yerinde gördük, gerekli görüşmeler yapıldı.Ardından tahliyeleri başlattık.6 otobüsle gittik 3 otobüs bugün itibariyle 120 kişi ile geldi.Diğer 3’ü yarın burada olacak.Bu tahliyeler her gün devam edecek.İlk gelenler etap kamu kurumlarının misafirhane ve dinlenme tesislerine yerleşecek.Kamu kurumlarının yatak kapasitesi yaklaşık 3 bin civarında.İhtiyaç devam ederse turistik tesislerimizi ve otellerimizi düzenledik.Yaklaşık 3 bin yatak kapasitesi var. Aydın’da toplam 6 bin kişiyi ağırlayacağız. Aydın’daki tüm gelişmeler güç birliği ile sürece hazırlandı” dedi. AYDIN’A GELİYORUM

Evli ve 4 çocuk babası olan Mehmet Sarmaz, evli ve çiğ köftecidir. Onu duvara fırlattı. Çok güçlü bir sarsıntıydı. Kapıyı bulamadık. Klima ve vestiyer çocuklardan birinin üzerine düştü. Çocuk köşeye sıkışarak kurtulmayı başardı. İkinci beyin sarsıntısında dışarıdaydık. Sevgili doktor yeğenim göçük içindeydi. Onu kurtaramadık. Cansız bedenine ancak dün ulaşabildik. Çok üzgünüz. Adıyaman’da kendime ait 4 dairem vardı. Hepsi kullanılamaz hale geldi. Aydın’a gönül yarasıyla geldim. Çocuklarımı koyacak yerim yoktu. Eşimi ve çocuklarımı burada bırakıp Adıyaman’a döneceğim. İş yerim yıkıldı, evsiz kaldım. Kendi ülkemizde gurbetçi olduk. Buraya geldim. Çok eğlendim. Aydın halkı da bize ilgi gösterdi. Hayatta kalanları düşünmüyorum. Zayıfların nasıl ortaya çıkacağını merak etmeme neden oluyor. Adıyaman çevresinde yollar ikiye ayrıldı. İnsanlar yardıma gelemezdi. Sürekli titreme nedeniyle gelenler paniğe kapıldı. İkinci deprem birinci depremden beterdi” dedi.

bahcehaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu