Haber

Dünya basınında Maraş depremleri: Erdoğan doğrudan suçlanıyor

Maraş’ta meydana gelen 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremlerin beşinci gününde arama kurtarma çalışmaları devam ederken, dünya basını deprem sonrası yaşanan yıkımı değerlendiriyor. ABD merkezli New York Times’ın (NYT) depremi “Artık Antakya yok” manşetiyle haber yapan haberinde, deprem bölgesini ziyaret eden muhabirlerin değerlendirmeleri aktarıldı.

‘HAFIZA YOK, GELECEK YOK’

NYT muhabirlerine konuşan 41 yaşındaki Kazım Kuseyri, “Artık Antakya yok” dedi. Otel sahibi Kuseyri, “Arkadaşlarımı kaybettim, arkadaşlarımla yemek yiyip içtiğim binaları kaybettim. Tüm hafızamı kaybettim. Artık Hatay’da yaşamak için bir sebebim kalmadı. Çünkü burada artık hiçbir şey yok.”

Vivian Yee ve Nimet Kıraç imzalı haberde şu ifadelere yer verildi: “Yaklaşık bir asırdır meydana gelen en şiddetli depremin en çok etkilediği bölge olan Antakya’da binlerce kişi yaşanan faciayı anlamlandırmaya çalışıyor. hayatlarını alt üst etti ve birçoğunu evsiz ve mülksüz bıraktı. Anılar kalmadı ve bazıları için burada bir gelecek yok.”

‘KENDİNİ ‘DEVLET BABASI’ OLARAK TANITTI’

Fransız Le Monde gazetesinin “Erdoğan savunmaya geçmek zorunda kaldı” manşetiyle yaptığı haberde, “Yaklaşık 20 bin kişinin ölümüne neden olan yıkıcı şok, Recep Tayyip Erdoğan’ın yapılması planlanan seçimleri kaybetmesine mal olabilir. Mayıs ortası.” Gazete, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Çarşamba günü Hatay’a yaptığı ziyarete atıfta bulunarak, “Maraş’taki afet bölgesini ziyaret etmek için olay yerine giden Cumhurbaşkanı, tedavi ve barınma sağlayacak tek kişi olan ‘Devletin Babası’ olarak kendini tanıttı. depremzedelere.”

‘ERDOĞAN’IN HESABI DOĞRUDAN’

Le Monde’un haberinde şu değerlendirmelere yer verildi: “Türk liderin eleştirel sesleri tehdit ederken teselli etme girişimi, 1999 İzmit depreminden bu yana eşi görülmemiş büyüklükteki bu insani felaketin yönetiminde özellikle zor ve gergin bir döneme denk geliyor.”

“Erdoğan şimdi doğrudan başarısızlıkla suçlanıyor” diyen haberde, şöyle devam edildi: “Enkaz altından sağ kurtulanlar soğukta, susuz, elektriksiz ‘terk edildiklerini’ söylediler.” (DIŞ HABER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu