Sağlık

Dünya Sağlık Örgütü 2022 Yılında Öksürük Şurupları Nedeniyle Ölen Çocuk Sayısını Açıkladı!

DSÖ (Dünya Sağlık Örgütü), geçen yıl öksürük şurupları nedeniyle hayatını kaybeden çocukların sayısını açıklayarak herkesi şok etti.

Kaynak:https://www.theguardian.com/world/202…

Dünya Sağlık Örgütü geçen gün ‘acil eylem çağrısı’ yaparak öksürük şurubunun 2022’de çok fazla çocuğun ölümüne neden olduğunu açıklamıştı.

Özellikle Gambiya, Endonezya ve Özbekistan yetkililerinin şurupların kontamine olduğunu bildirdiklerini, bu şurupların 2022’de 300’den fazla çocuğun ölümüne neden olduğunu açıkladı.

DSÖ, 194 üye ülkenin sağlık yetkililerine yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi;

Vakalar, en az yedi ülkede ve bu ülkelerin üçünde 300’den fazla ölümle bağlantılı. Beş yaşın altındaki birçok küçük çocuk. Bu kirleticiler, küçük miktarlarda ölümcül olabilen ve ilaçlarda asla bulunmaması gereken, endüstriyel çözücüler ve antifrizler olarak kullanılan zehirli kimyasallardır.’

DSÖ daha önce çocukların tedavisinde kullanılan reçetesiz satılan öksürük şuruplarının bazı sorunlara yol açtığını söylemişti.

Reçetesiz satılan öksürük şuruplarının Özbekistan Sağlık Bakanlığı tarafından analiz edildiğini ve sonuçların kendilerine bildirildiğini belirtti.

11 Ocak’ta yaptığı açıklamada Özbekistan’da yürütülen araştırmaların sonuçlandığını belirtti.

‘Özbekistan Sağlık Bakanlığı’nın ulusal kalite kontrol laboratuvarları tarafından her iki üründen alınan numunelerin laboratuvar analizi, her iki ürünün de kabul edilemez miktarlarda kirletici içerdiğini ortaya çıkardı.’

Açıklamanın sonunda Gambiya’nın 5 Ekim 2022’de, Endonezya’nın ise 2 Kasım 2022’de kendilerini bilgilendirdiğini vurguladı.

Öksürük şurubunun bazı ülkelerde ölümlere neden olması onu kullanmamız gerektiği anlamına gelmez.

Unutmayın doktor tavsiyesi ile kullanabilirsiniz…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu