Haber

Gaziosmanpaşa’da 5 bin 375 bağımsız ünitenin kentsel dönüşüm süreci devam ediyor

Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Hizmetleri Genel Müdür Yardımcısı Sezayi Köse, kentsel dönüşüm sürecinin Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından Gaziosmanpaşa’da 4 mahalle ve 5 alt bölgede toplam 5 bin 375 bağımsız birimde yürütüldüğünü belirtti.

Gaziosmanpaşa’da Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Hizmetleri Genel Müdürlüğü ve TOKİ tarafından yürütülen kentsel dönüşüm projelerinde çalışmalar devam ediyor.

Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Hizmetleri Genel Müdür Yardımcısı Sezayi Köse, Yıldıztabya Mahallesi’nde devam eden ve tamamlanan projeler hakkında basın mensuplarına bilgi verdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatları doğrultusunda kentsel dönüşüm projelerine başladıklarını anlatan Köse, afetlere karşı güçlü yapılar ve yaşanabilir kentsel mekanlar oluşturmayı hedeflediklerini söyledi.

2019 yılında Kartal’da bir binanın çökmesi sonucu 21 kişinin hayatını kaybettiğini hatırlatan Köse, “Bakanlığımız, yaklaşık 4 mahalle ve 5 alt bölgede toplam 5 bin 375 bağımsız birim ile kentsel dönüşüm çalışmalarımızı yürütüyor. Gaziosmanpaşa’da Yıldıztabya Mahallesi’nde 244 konut, 28 ticari ünite vatandaşlarımıza teslim edildi” dedi.

Bağlarbaşı Mahallesi’nde 813 konut ve 29 ticari ünitenin inşaatının bitmek üzere olduğunu belirten Köse, Ocak ayında projelerin teslim edileceğini bildirdi.

Bağlarbaşı Mahallesi 2’nci etapta 927 bağımsız birimin inşaat faaliyetlerinin devam ettiğini belirten Köse, “İnşallah 2023 yılı sonuna doğru vatandaşlarımıza teslim edeceğiz. 796 konutluk kentsel dönüşüm projesinde inşaat faaliyetlerimiz ve Sarıgöl Mahallesi’nde 13 adet ticari ünite Toplu Konut İdaremiz tarafından tamamlanmıştır.Vatandaşlarımıza Sarıgöl Mahallesi, Yenimahalle ve Yıldıztabya Mahallesi’nde toplam 1860 konutluk projemizde inşaat faaliyetlerimiz devam etmektedir.” dedi.

Yıldıztabya’da 3. etap ihalesi tamamlandı

Yıldıztabya Mahallesi 2’nci etabı olarak değerlendirilen bölgede TOKİ ile ihale sürecinin tamamlandığına dikkat çeken Köse, şöyle konuştu:

“Yıldıztabya Mahallemizde 3. etabımız var, orada da ihale aşamasını tamamladık. Yakın zamanda yaklaşık 665 konutluk projemizde inşaat faaliyetlerine başlamış olacağız. 5 bin 375 konutun kentsel dönüşüm sürecini de gerçekleştirmiş olacağız. Gaziosmanpaşa’da toplam.Süreci o yürütüyordu.Fakat vatandaşlarımızın sonuç alması veya güvenilir konutlara kavuşması konusunda çok büyük sıkıntılar yaşandı.Biz 2019 yılında Sayın Bakanımızın talimatıyla sürece dahil olduk.”

İstanbul genelinde yaklaşık 692 bin bağımsız birimin dönüşüm sürecinin bakanlık, belediyeler ve özel daireler tarafından tamamlandığına işaret eden Köse, 93 bin bağımsız birimin dönüşüm sürecinin devam ettiğini sözlerine ekledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu