Ekonomi

Son Dakika: EYT’de yaş düğümü çözülüyor! Bakan Bilgin tarih verdi

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Alım, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde gerçekleştirilen Kabine Toplantısı’nın ardından basın mensuplarının EYT düzenlemesine ilişkin sorularını yanıtladı.

“YAŞ SAYISI BU HAFTA AÇIKLANACAK”

Bilgin, ‘EYT’ yönetmeliği ile ilgili soruya; “Bu hafta açıklayacağız” deyince “EYT’de yaş şartı var mı?” “O günü açıklayacağız” diye yanıtladı.

“SEÇİMDEN SONRA KALMAYACAĞIZ”

Bilgin, ‘Seçim sonrası gibi iddialara ne diyorsunuz?’ sorusuna ise “Böyle bir şey yok, bu hafta açıklanacak” yanıtını verdi.

“YAŞ ARALIĞI MÜMKÜNDÜR” DEDİ

Bakan Alım, geçtiğimiz günlerde katıldığı bir canlı yayında gazetecilere “EYT’de yaş aralığı olacak mı?” sorusuna ise “Olabilir. Değerlendirilebilir bir şey demiyorum, dikkat ederseniz henüz net değil. Kamuoyunda çeşitli yaşlar tartışıldı. Çeşitli yaş oranlarına ilişkin hesaplamalar var. Mümkün olduğu kadar en kapsayıcı şekilde olacak.”

“ARALIK AYI İTİBARİYLE 1 MİLYON 900 BİN KİŞİ EYT BEKLİYOR”

EYT bekleyenlerin sayısından da bahseden Alım, “Şu anda Aralık başındaki sayı 1 milyon 900 bindi. Her ay rakamlar artıyor. Ocak başında 2 milyonu geçebilir. O kadar çok insan var ki.” Yaş şartı olmasa emekli olabilirdi.Yaklaşık 400 bini memur, 480 bini BAĞKUR’lu.Diğerleri, çoğu 4A’lı. 274.000’i ise işsiz ve yaşını bekliyor. Yaş sınırı olursa yarısı bu yıl, yarısı gelecek yıl olacak” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu