Haber

STK’lar deprem bölgesinde çalışmalarını sürdürüyor

Sivil toplum kuruluşları (STK’lar), “yüzyılın felaketi” olarak nitelendirilen Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremden etkilenen bölgede yaraların sarılması için insani yardım çalışmalarını sürdürüyor.

Hayat Sağlık Vakfı’ndan yapılan açıklamaya göre vakıf, psikiyatrist ve ruh sağlığı uzmanlarından oluşan 125 kişilik grubuyla depremzedelere psikolojik danışmanlık, destek ve yardım hizmeti veriyor.

Vakfın uzman ve gönüllüleri, hastaneleri, çadır kentleri, okulları ve parkları ziyaret ederek, fiziksel ve psikososyal ihtiyaçlarını tespit ettikten sonra mağdurlara takviye sağlıyor.

Alanında görev yapan uzmanlar tarafından sağlanan yüz yüze desteğin dışında 24 saat ücretsiz manevi danışma, güçlendirme ve yardım hizmetleri vakıf merkezinin telefon numarası ve 0533 7895146 WhatsApp sınırından verilmektedir. .

Deprem bölgesindeki gönüllüler ve depremzedeler Hayat Sağlık Vakfı’nın hizmetleri hakkında broşürlerle bilgilendiriliyor.

Ayrıca işitme cihazı, yürüteç, baston gibi tıbbi ihtiyaçlar da vakıf tarafından karşılanıyor.

Türkiye Beyazay Derneği 96 TIR’a yardım gönderdi

Türkiye Beyazay Derneği de yurt içinde 87, yurt dışında 7 şubesi ile deprem bölgesi için yardım kampanyası yürütüyor.

Örgüt bünyesinde toplanan yardımlarla deprem bölgesine 96 tır yardım gönderen Türk Beyazay Derneği, 5 bin kişilik deprem çadırının da bölgeye ulaşmasını sağladı.

Dernek, topladığı 150 bin lira nakdi bağışın depremden etkilenen özel ihtiyaçlı vatandaşların ekipmanlarında kullanılmasını sağlayacak.

Afet sonrası acil durum ve yardım komitesi oluşturduklarını ve tüm şubelerini sürece dahil ettiklerini kaydeden Genel Lider Lokman Ayva, “Yurt içi ve yurt dışında toplam 95 bölgemiz var. Deprem bölgesinden haber aldık ve sevk ettik. ve diğer bölgelerden gelen yardımları yönettik.Kamu kurumlarıyla iletişime geçerek sisteme katkıda bulunmaya çalıştık.Engelli ve imkanları en az olan insanlarla çalıştığımız için deprem koşullarına uyum sağlayabildik. Şu anda hem deprem öncesi hem de deprem sonrası organ veya organ fonksiyonunu kaybetmiş insanlarımıza hızlı, etkili ve faydalı katkılarda bulunabiliyoruz.” değerlendirmesini yaptı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu